Co dělám, v to věřím
Vše o Kraniosakrální terapii. Co by Vás mohlo zajímat…
Co je Kraniosakrální terapie (KST)?
KST je založena na myšlence, že tělo obsahuje informace potřebné k odhalení příčiny jakéhokoli zdravotního problému. Terapeut komunikuje s tělem klienta, aby tyto informace získal a pomohl podpořit klientův vlastní samoléčící proces.
Více o KST
Každý člověk má ve svém těle několik druhů rytmů. Rytmus dechu, při kterém nadechujeme a vydechujeme 15-20x za minutu, nebo srdeční rytmus, kdy srdce bije 60 – 80x za minutu. Kromě těchto rytmů máme tzv. kraniosakrální rytmus, při kterém dochází k zužování a roztahování lebky a naše páteř se prodlužuje a zkracuje v závislosti na tělesné produkci mozkomíšního moku. Tento rytmus pracuje v 6-12 cyklech za minutu. Respirační a srdeční rytmy můžeme vnímat jen na určitých částech těla, kraniosakrální rytmus lze vnímat na celém těle. Terapeut při KST vnímá rytmus na různých částech těla a sleduje, jak se tělo pohybuje, aby se uvolnilo. Pomáhá normalizovat prostředí kraniosakrálního systému, hlavního fyziologického systému těla, který se rozprostírá od lebky (cranium) směrem dolů ke kosti křížové (sacrum) a kostrči. Používá při tom jemných palpačních technik, které ve svém celostním pojetí obnovují vitalitu, uvolňují bloky, harmonizují a léčí celé tělo, mysl a duši.
Co tvoří kraniosakrální systém (CSS)?
Tvoří jej meningy – třívrstvý membránový systém, kostěné struktury, ke kterým se membrány upínají, fascie (pojivové tkáně), mozkomíšní mok (likvor) uvnitř membránového systému a struktury, které řídí přívod a odtok likvoru.
CSS ovlivňuje a je ovlivněn těmito systémy: nervovým, muskuloskeletárním, vaskulárním, lymfatickým, endokrinním a respiračním.
Kraniosakrální terapie je velmi moudrá metoda, jak nalézt a podpořit v těle zdraví a dosáhnout tak rovnováhy v celém organizmu. Je naprosto bezpečná a nemá žádné vedlejší účinky. (zdroj: Kraniosakrální terapie, John E. Upledger)
Odkud přišla Kraniosakrální terapie?
Osteopatické lékařství je obor z něhož vzešla kraniosakrální terapie. Zakladatelem osteopatie se stal v 19. století Dr. Andrew Still, který studoval systém lidské kostry a rozvinul léčebné techniky založené na rozborech anatomických vztahů..
Více o původu KST
Žákem Dr. Stilla byl Dr. William G. Sutherland, který dal základ kraniální osteopatii. Zkoumal lebeční kosti a švy a na základě svých experimentů zjistil, že kosti v lebce nejsou statické a nemají navzájem propojenou klenbu, jak se v té době lékařská věda domnívala, ale jsou pohyblivé a pohybují se v určitých cyklech. Tento pohyb nazval primární respirací.“ Po čase objevil hlubší projevy rytmické motility a pulzace v celém těle a uvědomil si, že pociťuje dynamiku a léčebné síly v lidském těle. Objevil jakési řídící síly, které plodí tzv. Dech života. Dech života vytváří primární respiraci, což je základní uspořádající princip lidského systému, jenž má fyziologicky integrační a ozdravné atributy a prostupuje celým tělem i myslí. Dr. Sutherland rozvinul velice účinnou terapii manuálních úchopů rukou, jejíž cílem bylo nastolení harmonie v kraniosakrálním systému.
Dalším významným mužem KST byl americký chirurg Dr. John E. Upledger, který dál rozvinul tuto techniku teorií fungování membránového systému a posunul ji do pozice vědecké disciplíny. Prováděl řadu výzkumů a na základě své dlouholeté praxe metodu kraniosakrální terapie zdokonalil.
Pro koho je KST vhodná?
KST je vhodná pro každého, od miminka po seniory, těžce nemocné, nebo zdravotně handicapované.
Vzhledem k tomu, že terapeut pracuje se samoregulačním principem nastolení rovnováhy v klientově systému, je tato terapie naprosto bezpečná.
V čem vám KST pomůže?
KST má jak preventivní, tak léčebné účinky. Zaměřuje se na celé tělo, tzn., ovlivňuje psychologickou, emocionální, fyzickou i somatickou oblast a uvádí je do stavu harmonie. Podporuje přirozené mechanizmy celého organismu, stimuluje jeho imunitu a stabilizuje psychické funkce. Pomáhá při chronických stavech i akutních potížích. KST nenahrazuje klasickou léčbu, ale velice účinně a citlivě ji doplňuje.
V čem vám pomůže
Terapie může např. pomoci u těchto stavů:
– bolesti zad, kloubů, páteře
– bolesti hlavy, migrény
– astma
– dětská mozková obrna
-Downův syndrom
– enuréza – noční pomočování
– mentální retardace
– neuropatie
– bronchitis
– únavový syndrom
– poruchy učení
– autismus
– deprese
– stres a chronická únava
– oční onemocnění
– ochrnutí obličeje
– onemocnění oběhového systému srdce
– závratě
– nespavost
– křeče
– vysoký krevní tlak
– pooperační potíže
– záněty středouší
– skolióza
– záněty nosních dutin
– patologické změny páteře
Má KST kontraindikace?
Terapie nemá žádné kontraindikace, pokud klient nemá akutní krvácení do mozku a není čerstvě po operaci hlavy. Jakmile je úraz hlavy doléčen je KST, naopak, vhodnou formou pro doplnění klasické léčby.
Proč ke mně přijít?
Protože Vám nabízím možnost, abyste v sobě znovu objevili své zdraví a měli radost ze života. Přijďte si popovídat o Vašem problému a společně najdeme cestu a řešení.
obnova zdraví, které je všeprostupující a věčně přítomné
Jemný a vědomý dotek, podpořený klidem a moudrostí těla zajistí pozitivní odezvu na Vaší cestě k uzdravení.